niedziela, 24 marca 2013

VIDOLL


Vidoll - zespół założony w 2002 roku przez Rame, do którego dołączyli wokalista Jui (ex-Luinspear), gitarzyści Yukine i Ayano oraz perkusista Tero. Zaczynali jako grupa visual kei, które z czasem zostało stonowane.


Po raz pierwszy wystąpili w maju 2002 roku w trakcie wielo-zespołowej imprezy w Yokohama Arena Soundhall. Niedługo potem (w lipcu) wydali dwa pierwsze maksisingle "face↑pisaroto" oraz "face↓mayura", które bardzo szybko się sprzedały. W kolejnych miesiącach zespół umieszczał swoje utwory na różnych składankach wydawanych przez wytwórnię Matina, a także wypuszczał kolejne single.


Kiedy Kisaki - jeden z wcześniejszych właścicieli Matiny - założył Under Code Production, Vidoll wraz z kilkoma innymi zespołami przenieśli się do tej nowo powstałej wytwórni. Grupa pierwszy krążek wydała w marcu 2003 roku; później do sprzedaży trafiły także kolejne single i minialbum, a pod koniec maja ukazało się pierwsze DVD. Płyta zawierała trzy teledyski i nagranie z jednego koncertu. 26 czerwca Vidoll zagrał pierwszy koncert one-man w Meguro Rock May Kan. W sierpniu jego skład opuścił Ayano ze względu na inne zapatrywania na sztukę. Jego miejsce zajął Hide (ex-Vanilla). W grudniu Vidoll wydał DVD z nagraniem pierwszego koncertu one-man.


Pierwszym krokiem Vidoll w rozwoju międzynarodowej kariery było wydanie albumu typu best-of we francuskiej wytwórni Mabell. 8 czerwca 2005 roku ukazał się pierwszy album "Mukashi futokoro KASHI Ningyou shuu + omake", stanowiący reedycję poprzednich minialbumów uzupełnioną nowym materiałem. Ilość kopii tego albumu była bliska 10 tysiącom i wszystkie zostały sprzedane. Niedługo potem jednak muzykom przestało dopisywać szczęście. Podczas koncertu 26 kwietnia Jui ogłosił, iż Hide i Yukine opuszczą zespół po zagraniu ostatniej trasy koncertowej dla członków fanklubu (Toumeihanzai). Szybko jednak skład zespołu uzupełnili dwaj nowi gitarzyści - Shun i Giru.


W 2006 roku Kisaki postanowił, że Vidoll wraz z dwoma innymi zespołami Under Code odejdą do innej wytwórni. Prócz tego ogłoszono jedynie, że Vidoll planuje wydanie nowego albumu "V.I.D ~Very Important Doll~" 22 listopada.


Po opuszczeniu wytwórni Under Code Productions 14 lutego 2007 roku zespół zaczął rosnąć w siłę. 29 lutego Vidoll wydał dwupłytowy album "Proposal ~Sotsugyou Kokuhaku~", DVD z teledyskami Flashback oraz DVD z koncertu, który odbył się 29 grudnia 2006 roku.


W maju zespół zagrał podczas J-Rock Revolution Festival w Los Angeles w Kalifornii wraz z między innymi zespołami, takimi jak Alice Nine, Miyavi czy Merry. W czerwcu i lipcu ukazały się single "INNOCENT TEENS" i "Cloud". Były to pierwsze single wydane dzięki wytwórni Sword Records, podwytwórni Universal. Także w czerwcu zespół wyruszył w trasę "vidoll TOUR '07 ~Meld Park~", która zakończyła się 23 lipca w LIQUIDROOM ebisu. W drugiej połowie 2007 roku Vidoll wydał kolejny album Bastard i wyruszył w zimową trasę, a także wystąpił podczas "Over the edge `07" wraz z Ayabie, Girugamesh, Heidi., 12012 i wieloma innymi.


Rok 2008 rozpoczął się dla Vidoll występem 19 stycznia na "stylish wave ILLUSION'08 Vol.1" wraz z takimi zespołami, jak Kra, Ayabie, Jinkaku Radio i Wizard. W marcu, po wydaniu koncertowego DVD "~The game of buster~", Jui i Rame zostali zaproszeni na konwent "MegaCon" na Florydzie. 14 kwietnia zespół rozpoczął trasę "VIDOLL TOUR '08 ~Yes, I'm a bastard~", która zakończyła się 10 maja w Tokio w Akasaka BLITZ. W lipcu Vidoll wydał kolejny singiel - "Blue Star" - a także reedycję albumu best-of "Proposal ~sotsugyou kokuhaku~".


W tym samym roku muzycy wystąpili wraz z D'espairsRay na "Treasurebox@shibuya extra [NACK5 20th] * [Heaven's Rock 15th]" w Shibuya O-WEST. 9 grudnia zespół zorganizował imprezę dla członków swojego fanklubu "Harajuku maimu", a dzień później wydał singiel "Maimu" oraz DVD "BLUE SCAR" 2008.8.21 SHIBUYA-AX".


Kolejne dwa lata przyniosły wiele nowych osiągnięć, w tym pierwszy singiel "Puzzle Ring" oraz pierwsze amerykańskie i europejskie albumy. Niestety, w tym czasie w zespole następował coraz wyraźniejszy muzyczny rozłam, a każdy z muzyków był zainteresowany zgłębianiem innych niż pozostali kierunków. Ostatecznie zrozumiano, że najlepiej dla wszystkich będzie, jeśli każdy zajmie się rozwijaniem własnych zainteresowań. Tym samym w styczniu 2011 roku ogłoszono rozpad Vidoll. Finałowy koncert odbył się 7 maja 2011 roku w Shinkiba STUDIO COAST.Vidoll - Aoi Tori

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz