sobota, 11 maja 2013

Alice Nine

Alice Nine -niezależny zespół jrockowy powstały w 2004 roku dzięki realizacji marzeń perkusisty.


W marcu 2004 roku Nao (ex.Fatimy & RusH) postanowił założyć zespół. Namówił do niego dwóch byłych członków Givuss - wokalistę Shou i gitarzystę Torę. Nie musieli długo czekać by móc przyjąć basistę Sagę oraz gitarzystę Hiroto. Właśnie tak narodziło się Alice Nine, posługujące się z początku zapisem w kanji lub za pomocą małych liter: alice nine.. Jest to jedna z nielicznych grup japońskich, która od samego początku działa w niezmiennym składzie.


Niedługo potem zespół zagrał swój pierwszy koncert, po którym nadeszły kolejne. W następnym miesiącu ukazał się pierwszy maksisingiel - "Namae wa madanai" - którego nakład ograniczony był do tysiąca egzemplarzy i który wyprzedał się całkowicie jeszcze przed premierą. Zespół zdążył przyciągnąć uwagę koncertami, a poza tym wielu fanów pamiętało wchodzących w jego skład muzyków jeszcze z poprzednich kapel. W sierpniu ukazała się druga edycja maksisingla, tym razem w trzech tysiącach egzemplarzy, które także szybko się wyprzedały. W tym samym okresie grupa wyruszyła we wspólną trasę z Ayabie, a bilety na wieńczący tę trasę koncert w Shibuya O-EAST rozeszły się całkowicie.


We wrześniu Alice Nine oficjalnie przyłączyli się do wytwórni PS COMPANY i niedługo potem wydali swój pierwszy minialbum. To wydawnictwo także miało ograniczony nakład, a jego popularność sprawiła, że trafiło na trzecie miejsce indiesowego notowania Oriconu. Zespół ruszył w kolejną trasę, tym razem z Kalen. Trasa ta była znacznie większa niż ta odbyta wspólnie z Ayabie; w jej ramach grupa przemierzyła prawie cały kraj, grając kilkanaście koncertów. Do końca roku formacja dała jeszcze kilka kolejnych występów, kończąc swój pierwszy wspólny rok show w Holiday Shinjuku.


2005 rok członkowie Alice Nine rozpoczęli pierwszym solowym koncertem, który odbył się w Liquidroom Ebisu. W lutym i marcu grali na kilku imprezach, a w przeciągu następnych trzech miesięcy wydali trzy nowe single. W kwietniu koncertowali wspólnie z kolegami z wytwórni, grając jako support na wiosennej trasie Kagrry. W czerwcu wyruszyli w drugą trasę z Ayabie, która objęła znacznie większy obszar niż poprzednio - zespoły zagrały na terenie całego kraju. Po jej zakończeniu Alice Nine bez chwili wytchnienia od razu wrócili na scenę, biorąc wraz z Krą i Bis udział w trasie "PS Company presents: Tribal Arivall Tour 2005". 27 lipca ku uciesze fanów wydali także kolejny minialbum, zatytułowany "ALICE IN WONDEЯLAND". Po pracowitym początku lata, w sierpniu i wrześniu zespół postanowił odpocząć. W tym czasie zagrał tylko raz i brał udział w spotkaniach z fanami.


Gdy temperatura na zewnątrz zaczęła opadać, Alice Nine gotowi byli już do ponownego rozgrzania atmosfery. W październiku zagrali w Shibuya O-WEST wraz z Duel Jewel i Soroban, a do sprzedaży trafiły nowe edycje ich starszych wydawnictw, między innymi pierwszego singla. W grudniu Alice Nine wzięli udział w organizowanej na wielką skalę trasie "Peace & Smile Carnival Tour", w którą pojechały również inne zespoły z tej wytwórni. W tym samym miesiącu działalność rozpoczął oficjalny fanklub grupy.


2006 rok rozpoczął się serią nowych wydawnictw: w styczniu i lutym do sprzedaży trafiło pierwsze DVD "ALICE IN WONDEЯ FILM" oraz trzy nowe single, a pochodzący z jednego z nich utwór tytułowy został wykorzystany w anime. W następnym miesiącu odbyła się krótka solowa trasa zorganizowana z okazji otwarcia fanklubu. W kwietniu do sprzedaży trafił pierwszy pełny album, "Zekkeishoku". Latem zespół zdawał się znowu odpoczywać, jednak w październiku powrócił z kolejną niespodzianką dla fanów - drugim DVD - "Number Six", tym razem zawierającym krótki film wymyślony przez Torę, klipy oraz nagrania zza kulis. W tym samym miesiącu ukazał się także dostępny jedynie przez Internet i niestety tylko dla posiadaczy zarejestrowanych w Japonii kart kredytowych, singiel "Blue Planet". Rok 2006 grupa zakończyła, grając na kilku imprezach, między innymi na koncercie z okazji rocznicy działalności Beat Shuffle, który odbył się 30 grudnia.


Kolejne wydawnictwa pojawiły się też na początku 2007 roku: nowe DVD w styczniu oraz nowym singlem i photobookiem na wiosnę. Najbardziej ekscytującą nowiną dla wielu zagranicznych fanów zespołu był natomiast udział zespołu w festiwalu "Jrock Revolution", który miał miejsce pod koniec maja w Los Angeles w Kalifornii. Potem muzycy skupili się na tworzeniu nowej muzyki, w tym drugiego pełnego albumu, nazwanego "Alpha".


Na początku 2008 roku członkowie zespołu za pośrednictwem swoich blogów złożyli szokujące oświadczenie. W wyniku przepukliny dysku szyjnego, której nabawił się Tora, grupa została zmuszona do odwołania kilku koncertów, gdyż ból i drętwienie palców uniemożliwiały gitarzyście grę. Chociaż muzycy nie byli w stanie podać dokładnej daty powrotu na scenę, utrzymywali stały kontakt z fanami, informując ich o sytuacji i po krótkim czasie wznowili występy. Ich pierwszym singlem w tym roku był "Mirror Ball", wydany 26 marca; pochodzącą z niego tytułową piosenkę wykorzystano w filmowej wersji anime "Aquarian Age. W lecie tego samego roku zespół wypuścił również dwa zbiory teledysków na DVD i - kontynuując pracę w niezmienionym tempie - kolejny singiel "Rainbows". Zanim jeszcze 2008 rok dobiegł końca, ukazał się także kolejny singiel i koncertowe DVD "DISCOTHEQUE play like "A" RAINBOWS-enter&exit-".


Rok 2009 rozpoczął się trasą "Peace & Smile Carnival", która odbyła się w Nippon Budokan. Alice Nine wraz z innymi zespołami z tej wytwórni uczciło w ten sposób dziesiątą rocznicę jej istnienia. 14 stycznia grupa wydała album "Vandalize", który trafił na trzecie miejsce dziennej listy Oriconu i na siódme tygodniowej. Z początkiem lata zespół zapowiedział, że nie będzie dłużej posługiwał się nazwą alice nine. czy też zapisem w kanji, zmieniając ją oficjalnie na Alice Nine. Miało to obrazować zmianę drogi, jaką ta formacja podążała, a także ułatwić mediom mówienia o niej.


5 sierpnia do sklepów trafił kolejny singiel, zatytułowany "Hana", a wraz z nim, w ramach pięciolecia istnienia zespołu, ukazała się książka "Piece of 5ive elements "The Book" -Alice Nine 5th-", która zawierała wywiady i zdjęcia. W tym też roku gitarzysta Hiroto rozpoczął działalność w projekcie Karasu, którego inicjatorem był Tatsuro, wokalista MUCC, a pozostałymi członkami zostali Mizuki z Sadie, dunch z jealkb i Kenzo z Ayabie. Samo Alice Nine nie zrobiło sobie w tym czasie żadnej przerwy w działalności, co potwierdził jego udział w "V-ROCK Festiwal", a w listopadzie wydanie kolejnego koncertowego DVD "UNTITLED VANDAL(ism)#Finale [Graced The Beautiful Day]", którym muzycy zamknęli kolejny rok swojej wspólnej aktywności.


Pierwszym wydawnictwem w 2010 roku była "Lastica", singiel zespołu Karasu, który ku uciesze fanów Hiroto okazał się hitem i zajął pierwsze miejsce na indiesowej liście Oriconu. Warto również wspomnieć o innym projekcie, w który zaangażowali się członkowie Alice Nine - TOKYO HIGH BLACK. Zespół ten jest efektem współpracy gitarzysty Alice Nine, Tory i dwóch wokalistów - nao z Kagrry, i Keiyuh z Kry, których wspierają - oprócz Sagi w roli gitarzysty, a nie basisty - Takuya z Administrator i perkusista Gey.


Dwa miesiące po pierwszym wydawnictwie Karasu, Alice Nine wypuściło na rynek muzyczny pierwszą kolekcję singli zatytułowaną "Alice Nine Complete Collection 2006-2009", którą uznać można za przekrój przez dotychczasową działalność grupy. W celu promowania tego wydawnictwa, 22 marca zespół udał się w krótką trasę "Kikagaku no kotowari", w ramach której odbyło się osiem koncertów. Wtedy też grupa rozpoczęła pracę nad kolejnym pełnym albumem, a na sierpień zapowiedziała wydanie następnego singla - "Senkou". Potem miał miejsce występ grupy na festiwalu "Jack In The Box 2010" oraz październikowa premiera singla "Stargazer".


Wspomniany wcześniej album nosił tytuł "Gemini" i wydano go dopiero w lutym 2011 roku. Udało mu się osiągnąć trzecie miejsce na liście przebojów Oriconu. W maju ukazało się koncertowe DVD z występu zespołu, który miał miejsce 6 stycznia w Nippon Budokan, a miesiąc później singiel "Blue Flame".


Kiedy PS COMPANY zorganizowało swój siedmiodniowy festiwal, nie tylko Alice Nine miało okazję tam wystąpić, lecz również pojawiło się THE TOKYO HIGH BLACK. Członkowie zespołu dopełnili też składu zespołów sesyjnych, jakie wystąpiły podczas festiwalu: Hiroto zagrał wraz z aoiwithbon:craz i LU/V, a Nao dwukrotnie wyszedł na scenę jako członek HAT-Houkago eh!Σ(゚д゚;) Time-.


Wrzesień przyniósł singiel "Heart of Gold", który uplasował się na ósmej pozycji notowania Oriconu, w grudniu natomiast premierę miał singiel "Niji no yuki". Ponadto zimą zespół koncertował, a w ramach trasy zostały zorganizowane "BLACK PERIOD I" i "WHITE PERIOD III", na których obowiązywał czarny bądź biały ubiór. Święta Alice Nine spędziło występując w tokijskim Muzeum Laforet.


Rok 2011 był owocny, zarówno ze względu na działalność samego Alice9, jak i innych muzycznych projektów, w których poszczególni muzycy pokazali się od nieco innej strony. Zespół nie odpuścił i już na początku 2012 roku wziął się do pracy. 22 lutego ukazał się piąty album grupy, zatytułowany "9". Zespół udał się też w promującą go trasę, składającą się z czterech części. "Court of “9” #1" trwało od marca do kwietnia, na "Court of “9” #2" składało się pięć występów w klubach Zepp na terenie całego kraju, które odbyły się w sierpniu. Trzecia część trasy została podzielona na koncerty z serii "WHITE PERIOD" i "BLACK PERIOD". Wystąpiły one w grudniu, podobnie jak czwarta część trasy, której charakter nie został określony.
 Alice Nine - 13

2 komentarze:

 1. Ale notka o nich już była

  -G

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tamtym blogu. Przenoszę, bo na tym nie ma i tam zdjęcia się nie dodały.

   Usuń